• დაფინანსება ქართული კომპანიების და ქალი მეწარმეების ხელშეწყობისათვის
• მომხმარებლები ისარგებლებენ ევროკავშირის საგრანტო პროგრამით და დონორებიდაფინანსებული საკონსულტაციო მომსახურებით
კრედო ბანკმა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა ხელი მოაწერეს 16 მილიონი დოლარის ოდენობის ფინანსურ პაკეტს. სესხი დენომინირებულია ეროვნულ ვალუტაში და მიზნად ისახავს მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის კომპანიების, ასევე, ქალი მეწარმეების  მხარდაჭერასა და ადგილობრივ ვალუტაში სესხების გაცემის წახალისებას საქართველოში.
ფინანსური პაკეტი შედგება მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის კომპანიებისთვის 10 მილიონი დოლარის ოდენობის საკრედიტო ხაზისგან, 4 მილიონი დოლარი კი EBRD-ის ქალები ბიზნესში პროგრამის შემადგენელი ნაწილია და ხელს უწყობს ქალების მონაწილეობას ბიზნესში ფინანსებზე წვდომის ზრდისა და საკონსულტაციო მომსახურებას საშუალებით. პროგრამას საქართველოში მხარს უჭერს ევროკავშირი და შვედეთი.
კრედო ბანკი ასევე, მიიღებს 2 მილიონ დოლარს EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზის ფარგლებში, რომელიც დაეხმარება ადგილობრივ მცირე და საშუალო ბიზნესებს, ინვესტიცია განახორციელონ ახალ აღჭურვილობაში, მათ შორის მწვანე ტექნოლოგიებში, რათა გააუმჯობესონ პროდუქციის ხარისხი ევროკავშირის სტანდარტებთან მიმართებაში და გაზარდონ კონკურენტუნარიანობა. მსესხებლები მიიღებენ 15 პროცენტამდე გრანტს წარმატებული ინვესტიციის შემდეგ და ისარგებლებენ საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტების მხარდაჭერით. ამ ორ კომპონენტს აფინანსებს ევროკავშირი EU4Business ინიციატივის ფარგლებში.
„მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესი უმნიშვნელოვანეს როლს თამაშობს ქვეყნის ეკონომიკაში. მოხარულები ვართ რომ ვაგრძელებთ ბიზნესის, ქალ მეწარმეთა მხარდაჭერას საქართველოში, რომელთაც სურთ მოახდინონ ინვესტიცია განვითარებაში, უფრო მწვანე და კონკურენტუნარიან მომავალში. პარტნიორებთან ერთად, ვმუშაობთ, რომ მეტი შესაძლებლობა გავაჩინოთ მცირე ბიზნესისათვის, ხელი შევუწყოთ ეკონომიკის მდგრად განვითარებას,’’ განაცხადა კავკასიაში ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა კატარინა ბიორლინ ჰანსენმა.
ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში, პაველ ჰერჩინსკიმ განაცხადა: „ვულოცავთ კრედო ბანკს სასესხო ხელშეკრულების გაფორმებას ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკთან, რომელიც სრულ თანხვედრაშია ევროკავშირის პრიორიტეტებთან. ევროკავშირი მხარს უჭერს მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებას, ქალთა მეწარმეობას და მწვანე ეკონომიკას საქართველოში.’’
კრედო ბანკის გენერალურმა დირექტორმა ზაზა ფირცხელავამ განაცხადა: ‘’მოხარულები ვართ რომ ვაგრძელებთ ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკთან სტრატეგიულ პარტნიორობას, რომელიც უკვე 15 წელს ითვლის. ეს კომპლექსური ფინანსური პაკეტი, რომელიც დენომინირებულია ადგილობრივ ვალუტაში მხარს უჭერს მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესს, ზრდის ფინანსებთან ხელმისაწვდომობას ქალი მეწარმეებისათვის, და  ხელს უწყობს მწვანე ტექნოლოგიების გამოყენებასა და ბიზნესის მდგრადობას. მინდა მადლობა ვუთხრა მთლიან გუნდს, ვინც ამ ტრანზაქციაზე მუშაობდა, განსაკუთრებით კი თბილისის ოფისს ძალისხმევისა და თანამშრომლობისათვის.’’
კრედო ბანკი სიდიდით მეხუთე ბანკია საქართველოში და წელს პირველად შეუერთდა EBRD-ს ქალები ბიზნესში და EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზის პროგრამებს. კრედო ბანკი ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის აქტიური პარტნიორია და ინოვაციური ფინანსური პროდუქტებითა და სერვისებით მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებას ქვეყნის მასშტაბით.
EBRD წამყვანი ინსტიტუციური ინვესტორია საქართველოში. ქვეყანაში მუშაობის დაწყების დღიდან, ბანკმა დაახლოებით 5 მილიარდ ევროს მეტი ოდენობის ინვესტიცია განახორციელა 280-ზე მეტ პროექტში.
EBRD-ს შესახებ
EBRD მულტილატერალური ბანკია რომელის ხელს უწყობს კერძო სექტორისა და მეწარმეობრივ ინიციატივებს 36 ქვეყანაში 3 კონტინენტის მასშტაბით. ბანკის მფლობელია 71 ქვეყანა, ასევე, ევროკავშირი და ევროპის საინვესტიციო ბანკი. EBRD-ის ინვესტიციები მიზნად ისახავს რეგიონებში ეკონომიკების კონკურენტუნარიანობას, ინკლუზიურობას, ძლიერ მმართველობას, მდგრადობას და ინტეგრირებულობას.
კრედო ბანკი მეხუთე კომერციული ბანკია საქართველოში. იგი ქვეყნის მასშტაბით 84 სერვისცენტრით 460 ათასზე მეტ მომხმარებელს ემსახურება. ბანკის მისიაა, ხელმისაწვდომი ფინანსური სერვისების შეთავაზებით ხელი შეუწყოს ქართველ მეწარმეებს და მათ დასაქმებულებს უკეთესი მომავლის შექმნაში. კრედო ბანკის მფლობელებს წარმოადგენენ სოციალური გავლენისა და განვითარების მქონე საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტები: გერმანული Access Microfinance Holding AG, შვეიცარიული responsAbility Investments AG, ჰოლანდიური Triodos Investment Management BV და ფრანგული Proparco.

Credo Bank and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Sign US$ 16 million Local Currency Denominated Agreement to Support Georgian Businesses
• Georgian small firms and  women-led companies to receive a funding boost
• Lending in Georgian Lari to protect from foreign currency related risks
• Borrowers to benefit from EU-funded grants
Credo Bank and The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) sign a financial package worth US$ 16 million denominated in Georgian Lari (GEL) to support micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs), women-led firms and further promote local currency lending in Georgia.
The financing package includes an MSME credit line of up to US$ 10 million to support local firms’ investments across the country. A further US$ 4 million falls under the Women in Business (WiB) programme, which aims to promote women entrepreneurship by boosting access to finance and advice for women-led firms, supported by Sweden and the European Union.
Credo Bank will also receive US$ 2 million under the EU4Business-EBRD Credit Line for small business upgrades in modern, greener technology, making them more sustainable and competitive at home and abroad. The borrowers will receive grants upon successful implementation of their investment projects and technical assistance, both funded by the EU under its EU4Business initiative.
‘’MSMEs play a vital role, always bringing novelties and innovations to the market. We are pleased to step up our support to companies, women-led businesses in Georgia who wish to invest in growth, greener and more competitive future. Together with our partners, we work to provide more opportunities for small businesses and to boost economic resilience and sustainable development in the country,’’ said Catarina Bjorlin Hansen, EBRD Regional Director for the Caucasus.
Ambassador of the European Union to Georgia, Paweł Herczyński noted: “Congratulations to Credo Bank for signing this deal with the EBRD, fully in line with EU priorities. The EU is a strong supporter of SME development, women entrepreneurship and the green economy in Georgia.”
“We are proud to continue our strategic partnership with EBRD for over 15 years now. This complex financial package denominated in local currency supports Georgian MSMEs, creates access to finance for women entrepreneurs and promotes usage of modern, greener technology in businesses thus, contributing to their sustainability. Likewise, I would like to thank the whole team and particularly EBRD’s Georgian representation for their efforts and collaboration,” Zaza Pirtskhelava, Credo Bank CEO said.
This is the first time that Credo Bank, fifth largest bank in Georgia has joined the WiB and Eu4Business-EBRD Credit Line facilities. A strong partner to the EBRD, Credo Bank is largely catering to the financial needs of MSMEs.
To date, the EBRD has invested around €5 billion in over 280 projects in Georgia.
About EBRD
The EBRD is a multilateral bank that promotes the development of the private sector and entrepreneurial initiative in 36 economies across three continents. The Bank is owned by 71 countries as well as the EU and the EIB. EBRD investments are aimed at making the economies in its regions competitive, inclusive, well-governed, green, resilient and integrated.
Credo Bank is the fifth commercial bank in Georgia. With its wide regional outreach through 84 service centers, Credo Bank offers fully-fledged and innovative banking services to over 460,000 customers. The bank’s mission is to support Georgia’s entrepreneurs and their employees to create a better future by offering affordable financial services. International social impact and development finance institutions such as German - Access Microfinance Holding AG, Swiss - responsibility Investment Management AG, the Dutch – Triodos Investment Management BV and French – Proparco, own Credo Bank.