კრედო ბანკსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების მხარდასაჭერად, 10 მილიონი დოლარის მოცულობის გარიგება გაფორმდა.
კრედო ბანკმა და ევროპის რეკონსტრუქციის და განვითარების ბანკმა (EBRD) მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების (MSMEs) მხარდასაჭერად, 10 მილიონი დოლარის მოცულობის საინვესტიციო ხელშეკრულებას მოაწერა ხელი. ადგილობრივ ვალუტაში დენომინირებული ტრანზაქცია მიზნად ისახავს მეწარმეთათვის ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებასა და კონკურენტუნარიანობის გაზრდას, მათ შორის ქვეყნის ეკონომიკურად ნაკლებად განვითარებულ რეგიონებში.
სომხეთში, ერევანში EBRD-ის 2024 წლის ყოველწლიურ შეხვედრაზე ხელმოწერის ცერემონიალის დროს, EBRD -ის ფინანსური ინსტიტუტების მმართველმა დირექტორმა - ფრანსის მალიჟმა განაცხადა: „ეს 10 მილიონი დოლარის მოცულობის ინვესტიცია ჩვენი დიდი ხნის პარტნიორი კრედო ბანკისთვის არის განკუთვნილი - საქართველოს მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოების გასაძლიერებლად, ფინანსური ინკლუზიურობის უზრუნველსაყოფად, და ქვეყნის ეკონომიკის გასაძლიერებლად, კონკრეტულად კი ქალი მეწარმეების და მათი ბიზნესის მხარდასაჭერად. ჩვენი მიზანია საქართველოს კეთილდღეობის და საბაზრო ორიენტაციის უზრუნველყოფა, ჩვენი თანამშრომლობა კი კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს ჩვენს უწყვეტ მუშაობას აღნიშნული მიმართულებით.“
კრედო ბანკის აღმასრულებელმა დირექტორმა ზაზა ფირცხელავამ განაცხადა: "ამ ტრანზაქციით კრედო ბანკი და EBRD კიდევ ერთხელ ადასტურებენ ხანგრძლივ სტრატეგიულ თანამშრომლობას, რომელიც საქართველოში ბიზნესის ზრდისა და განვითარების ხელშეწყობას ისახავს მიზნად. წლების განმავლობაში EBRD-მა ჯამში 120 მილიონ ლარზე მეტი ინვესტიცია განახორციელა კრედო ბანკში - მისი მომხმარებლებისთვის ფინანსური ინკლუზიურობის გაუმჯობესების, მდგრადობის ხელშეწყობის და ქალთა მიერ მართული საწარმოების გაძლიერების მიზნით. კრედო ბანკი უწყვეტად აგრძელებს ხელმისაწვდომი და ინოვაციური ფინანსური პროდუქტებისა და მომსახურების მიწოდებას ადგილობრივი მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის“.
კრედო ბანკი, სიდიდით მეხუთე კომერციული ბანკია საქართველოში. იგი ქვეყნის მასშტაბით 90 სერვის ცენტრითა და ციფრული ინფრასტრუქტურით, 480 ათასზე მეტ აქტიურ მომხმარებელს ემსახურება, განსაკუთრებული აქცენტით ქალ მეწარმეთა განვითარებაზე. ბანკის მფლობელებს წარმოადგენენ სოციალური გავლენისა და განვითარების მქონე საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტები, როგორიცაა Access Microfinance Holding AG (გერმანია), responsAbility Investment Management AG (შვეიცარია), Triodos Investment Management (ნიდერლანდები) და Proparco (საფრანგეთი).
EBRD მულტილატერალური ბანკია, რომელიც ხელს უწყობს კერძო სექტორსა და მეწარმეობრივ ინიციატივებს 36 ქვეყანაში, 3 კონტინენტის მასშტაბით. ბანკის მფლობელია 73 ქვეყანა. ასევე, ევროკავშირი და ევროპის საინვესტიციო ბანკი. EBRD-ის ინვესტიციები მიზნად ისახავს რეგიონებში ეკონომიკის კონკურენტუნარიანობას, ინკლუზიურობას, ძლიერ მმართველობას, მდგრადობას და ინტეგრირებულობას. დღემდე EBRD-მა საქართველოს ფინანსური, კორპორაციული, ინფრასტრუქტურული და ენერგეტიკული სექტორების 296 პროექტში - 5 მილიარდ ევროზე მეტი ინვესტიცია განახორციელა, ამ ინვესტიციების 83% კი კერძო სექტორზე მოდის.

Yerevan, Armenia, May 2024 โ€“ Credo Bank and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) signed a $10 million investment agreement to support the development of micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) in Georgia. The local currency denominated transaction aims to improve financial inclusion and increase competitiveness, including in economically less-developed regions of the country.
The signing ceremony took place at the EBRDโ€™s Annual Meeting 2024 in Yerevan. Francis Malige, EBRD Managing Director for Financial Institutions, said: โ€œThis $10 million investment with our longstanding partner Credo Bank illustrates our unwavering commitment to supporting Georgia's MSMEs, enhancing financial inclusivity, and empowering economic growth, particularly for women-led businesses. We are dedicated to furthering Georgiaโ€™s prosperity and market orientation.โ€
Zaza Pirtskhelava, Credo Bankโ€™s Chief Executive Officer said: โ€œWith this transaction Credo Bank and EBRD reaffirm long-term strategic collaboration to support growth and development of businesses in Georgia. Over the years, EBRD has made substantial investments in Credo Bank and its customers, totaling more than GEL120 million to advance financial inclusion, promote sustainability and empower women-led businesses. As Credo Bank, we stay committed to provide affordable and innovative financial products and services to local MSMEs.โ€
Credo Bank, the fifth-largest commercial bank in Georgia, boasts a widespread rural presence, with 90 branches and digital infrastructure catering to over 480 thousand active customers, with a significant emphasis on empowering women entrepreneurs. It is owned by international social impact and development finance institutions such as German - Access Microfinance Holding AG, Swiss - responsAbility Investment Management AG, the Dutch โ€“ Triodos Investment Management BV and French โ€“ Proparco.
The EBRD is a multilateral bank that promotes the development of the private sector and entrepreneurial initiative in 36 economies across three continents. The Bank is owned by 73 countries as well as the EU and the EIB. EBRD investments are aimed at making the economies in its regions competitiveinclusivewell governedgreenresilient and integrated. To date, the EBRD has invested more than โ‚ฌ5 billion in 293 projects in the financial, corporate, infrastructure and energy sectors in Georgia, with 82 per cent of those investments in the private sector.