ღონისძიებაზე, გამოცდილებისა და საერთო გამოწვევების გასაზიარებლად, შეიკრიბა 17 ევროპული წევრი ბანკისა და აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონის ლიდერები. მონაწილეებმა ისაუბრეს კაპიტალის სტრატეგიებისა და ფინანსური ჩართულობისთვის ინოვაციური გადაწყვეტილებების მნიშვნელობაზე, რაც მხარს უჭერს ღირებულებებზე დაფუძნებული საბანკო საქმიანობის გაძლიერებას.
“როგორც GABV-ს ერთადერთ წევრს საქართველოდან, გვქონდა პატივი გვემასპინძლა ევროპის რეგიონალური შეხვედრისთვის და გამოგვეხატა ჩვენი ჩართულობა ღირებულებებზე დაფუძნებული საბანკო საქმიანობის მიმართ,“ განაცხადა კრედო ბანკის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ზაზა ფირცხელავამ. “GABV-ს წევრობა კრედო ბანკს აკავშირებს ფინანსური ინსტიტუტების იმ გლობალურ გაერთიანებასთან, რომელიც მხარს უჭერს პოზიტიურ ეკონომიკურ, სოციალურ და გარემოსდაცვით ცვლილებებს. აღნიშნული ჩართულობა აძლიერებს ჩვენს მიზანს, მივაწოდოთ მომხმარებლებს ხელმისაწვდომი და ინოვაციური ფინანსური პროდუქტები და მომსახურება. მინდა მადლობა გადავუხადო ყველა მონაწილეს მათი ერთიანი ძალისხმევისთვის. მოუთმენლად ველი ჩვენი პარტნიორობის გაგრძელებას."
GABV-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა, მარტინ რონერმა განაცხადა: ,,აღნიშნული შეხვედრა გამორჩეული შესაძლებლობა იყო კავშირების გასაძლიერებლად და ჩვენი საერთო მიზნისთვის იდეებისა და სტრატეგიების გასაზიარებლად. მოხარულნი ვართ, რომ შეხვედრას 21 ევროპული წევრიდან 17 წარმომადგენელი ესწრებოდა GABV-ს საბჭოს წევრებთან ერთად. შეხვედრის დროს აღსანიშნავი იყო კრედო ბანკის ისტორია, როგორ გახდა მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია სიდიდით მეხუთე და ერთ-ერთი ყველაზე ციფრული ბანკი საქართველოში, რომელიც ქვეყნის რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის მესამედს ემსახურება. ძირითადი განხილვის თემები მოიცავდა ადვოკატირების მნიშვნელობას, ევროპის სოციალური ეკონომიკის მხარდაჭერას და კაპიტალისა და ფინანსური ზრდის სტრატეგიებს.“
The Global Alliance for Banking on Values (GABV) წარმოადგენს საბანკო ინდუსტრიის წამყვანი ორგანიზაციებისა და ლიდერების საერთაშორისო ქსელს, რომელიც იყენებს ფინანსებს ადამიანებისა და პლანეტისთვის. მისი მისიაა ღირებულებებზე დაფუძნებული საბანკო საქმიანობის გაფართოება და გაძლიერება, რათა ხელი შეუწყოს სოციალურ თანასწორობას, გარემოსდაცვით ცვლილებებს და კეთილდღეობას. GABV-ს 45-ზე მეტ ქვეყანაში 70 წევრი ორგანიზაცია ჰყავს და მათთან ერთად, 145,000 თანამშრომლით, ემსახურება 50 მილიონამდე მომხმარებელს. GABV-ს აქტივების საერთო რაოდენობა 265 მილიარდ აშშ დოლარზე მეტს შეადგენს.
კრედო ბანკი სიდიდით მეხუთე კომერციული ბანკია საქართველოში. იგი ქვეყნის მასშტაბით, 90 სერვისცენტრით, 480,000-ზე მეტ მომხმარებელს ემსახურება. ბანკის მისიაა, ხელმისაწვდომი ფინანსური სერვისების შეთავაზებით, ხელი შეუწყოს საქართველოს მეწარმეებსა და მათ დასაქმებულებს უკეთესი მომავლის შექმნაში. კრედო ბანკის მფლობელებს წარმოადგენენ სოციალური გავლენისა და განვითარების მქონე საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტები: გერმანული Access Credo GmbH, შვეიცარული responsAbility Investments AG, ნიდერლანდური Triodos Investment Management BV და ფრანგული Proparco.

Credo Bank hosted the Global Alliance for Banking on Values (GABV) European Regional Chapter Meeting in Tbilisi.
Bringing together leaders from 17 European member banks and participants from Asia Pacific, to exchange insights and address shared challenges. The event highlighted the importance of advocacy, collective capital strategies, and innovative solutions for financial inclusion, strengthening the European Chapter’s dedication to advancing values-based banking.
“As the GABV's only Georgian member, we were truly honored to host the European Regional Chapter Meeting and demonstrate our commitment to values-based banking,” said Zaza Pirtskhelava, Chief Executive Officer of Credo Bank. “Being part of the GABV connects Credo Bank to a global community of financial institutions committed to fostering positive economic, social, and environmental impact. This involvement strengthens our commitment to delivering affordable and innovative financial products and services to the customers. I want to thank all participants for the collaborative spirit, and I look forward to continuing our partnership together.”
Martin Rohner, Executive Director of the GABV, noted: “The meeting was an invaluable opportunity to strengthen connections within the European Chapter and exchange ideas and strategies for advancing our shared mission. We were delighted to have 17 of our 21 European members present, along with the GABV Chair, our Board Member for Latin America, and our Board Member at Large. During the meeting, we were inspired by Credo Bank's remarkable journey, growing from rural microfinance roots to becoming the 5th largest and one of the most digital banks in Georgia, serving one-third of the country's rural population. Key topics included collective advocacy, supporting Europe's Social Economy, solutions to financial exclusion and strategies for raising capital and finance for growth.”
The Global Alliance for Banking on Values (GABV) is an international network of frontrunner organisations and leaders in the banking industry that use finance to serve people and the planet. Its mission is to expand and strengthen the practice of values-based banking, and to lead the way for a financial system that promotes social equity, responds to the climate emergency and delivers true and lasting prosperity and well-being for all. GABV has 70 members in 45+ countries and collectively serves close to 50 million customers, holds over USD 265 billion of combined assets under management, and are supported by 145,000 co-workers.
Credo Bank is the fifth-largest commercial bank in Georgia. With its wide regional outreach through 90 branches, it offers fully-fledged and innovative banking services to over 480,000 customers. The bank’s mission is to support Georgia’s micro, small and medium entrepreneurs and their employees to create a better future by offering affordable financial services. It is owned by international social impact and development finance institutions such as German - Access Credo GmbH, Swiss - responsAbility Investment Management AG, the Dutch – Triodos Investment Management BV and French – Proparco.