კრედო ბანკსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის 36 მილიონი ლარის მოცულობის  საფინანსო ხელშეკრულება გაფორმდა. 5 წლიანი შეთანხმების მიზანია სასოფლო-სამეურნეო სფეროში მოღვაწე მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესების ხელშეწყობა. რესურსი გამოყოფილია ევროპის საინვესტიციო ბანკის, Georgia Outreach Initiative ფარგლებში, გამყარებულია ევროკავშირის გრანტით და წარმოადგენს  „ევროპის გუნდის“ მყისიერ პასუხს კოვიდ-19-ით გამოწვეული სირთულეების სამართვად. მოქნილი და ხელმისაწვდომი პირობებით დაფინანსება საშუალებას მისცემს ქართველ ფერმერებს შეუფერხებლად განაგრძონ ბიზნეს საქმიანობა და შეინარჩუნონ სამუშაო ადგილები.
ლილიანა პავლოვა - ევროპის საინვესტიციო ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი : “ამ სესხით ევროპის საინვესტიციო ბანკი და "ევროპის გუნდი" ასრულებს დაპირებას და ეხმარება საქართველოს კოვიდ-19 პანდემიით გამოწვეული სირთულეების გადალახვაში. კრედო ბანკს პარტნიორობის ფარგლებში ვაწვდით ადგილობრივ ვალუტაში დენომინირებულ ფინანსურ რესურსს, რომელიც დაეხმარება ბანკის მომხმარებლებს შეინარჩუნონ ფუნქციონირება კრიზისის პერიოდში და შეძლონ ბიზნესების სწრაფი აღდგენა, რაც შედეგად ხელს შეუწყობს ეკონომიკის მდგრად განვითარებას და გააძლიერებს ქვეყნის საფინანსო სექტორს. ეს ყველაფერი კი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია საქართველოს სამომავლო წინსვლისთვის."
კარლ ჰარტცელი - ევროკავშირის ელჩი საქართველოში : “რეგიონალური განვითარების ხელშეწყობა და საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესება ევროკავშირისა და საქართველოს პარტნიორობის მნიშვნელოვან პრიორიტეტს წარმოადგენს.  გამოყოფილი რესურსი დაეხმარება ადგილობრივ სასოფლო-სამეურნეო სექტორს სურსათის წარმოებისა და დასაქმების თვალსაზრისით, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია ამ სფეროს განვითარებისთვის."
ზაზა ფირცხელავა - კრედო ბანკის აღმასრულებელი დირექტორი: “მინდა გულწრფელი მადლობა გადავუხადო ევროპის საინვესტიციო ბანკს მრავალწლიანი წარმატებული თანამშრომლობისთვის რათა ერთად გავაუმჯობესოთ ფინანსური ჩართულობა საქართველოში,   არასტაბილურ პერიოდშიც კი კრედო ბანკისა და მისი მომხმარებლების გვერდით დგომისთვის და ევროკავშირს ტრანზაქციის ფარგლებში გამოყოფილი დამატებითი გრანტისთვის. გრძელვადიანი დაფინანსება ადგილობრივ ვალუტაში მიმართული იქნება ფერმერების დასახმარებლად წარმატებით გაუმკლავდნენ კოვიდ-19 პანდემიით გამოწვეულ დაბრკოლებებს, რაც თავის მხრივ დიდ წვლილს შეიტანს სასოფლო სამეურნეო სექტორში შეუფერხებელ წარმოებაში და ქვეყანაში სურსათის უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში.“
ევროპის საინვესტიციო ბანკის შესახებ
ევროპის საინვესტიციო ბანკი (EIB) - ევროავშირის წევრი ქვეყნების მიერ შექმნილი ორგანიზაციაა, რომელიც  ევროკავშირის პოლიტიკის მიზნების შესაბამისად უზრუნველყოფს გრძელვადიან დაფინანსებას საიმედო ინვესტიციებისთვის.
კრედო ბანკი წამყვან პოზიციას იკავებს საქართვლელოს მიკროსაფინანსო ბაზარზე. დღესდღეობით 74 სერვისცენტრის საშუალებით, იგი 300 ათასზე მეტ მომხმარებელს ემსახურება. ინოვაციური ფინანსური პროდუქტებითა და სერვისებით. ბანკი მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებასა და დასაქმებას ქვეყნის მასშტაბით. კრედო ბანკის მფლობელია სოციალური გავლენის ინვესტორთა კონსორციუმი, რომელიც Access Microfinance Holding AG (Access Holding), responsAbility Investments AG (responsAbility) და Triodos Investment Management BV (Triodos) -გან შედგება.

Credo Bank and the European Investment Bank signed a five-year GEL 36 million finance agreement to support micro, small and medium enterprises operating predominantly in agriculture sector. The loan is provided under the EIB’s Georgia Outreach Initiative and comes a part of an immediate response to Covid-19 pandemic launched by the European Union, its Team Europe and is facilitated by an EU grant. The finance in flexible and affordable terms will help Georgian farmers to continue business operations and preserve jobs.
Lilyana Pavlova - Vice President of the EIB, responsible for the bank’s activities in Georgia said: “With this loan the European Investment Bank and Team Europe are delivering on their pledge to support Georgia overcome the challenges brought by Covid-19 pandemic. Through our partnership with Credo Bank we will provide liquidity in local currency in order to keep businesses running during the crisis, and support their early and speedy recovery, thus, contributing towards a more resilient economy and strengthening the national financial sector. This will all be crucial for any future sustainable development of Georgia.”
Carl Hartzell - the EU Ambassador to Georgia, said: “Improving living conditions in rural areas is an important priority of EU-Georgia cooperation. This loan will have a strong focus on the local agricultural sector, which is key from a local food production and employment perspective.”
Zaza Pirtskhelava - Chief Executive Officer of Credo Bank Said: “I would like to sincerely thank the European Investment Bank for years of successful cooperation to improve financial inclusion in Georgia, for standing by the bank and its customers during the most volatile times and the European Union for the complementary grant to the transaction. This long-term local currency finance will be directed to assist farmers survive current constraints induced by Covid-19 pandemic and will highly contribute to uninterrupted agriculture production and food security in the country.”
About the European Investment Bank
The European Investment Bank (EIB) is the long-term lending institution of the European Union owned by its Member States. It makes long-term finance available for sound investment in order to contribute towards EU policy goals.
Credo Bank is the leading bank on Georgian microfinance market in terms of countrywide presence and the number of clients. It operates 74 service centers and supports more than 300 thousand customers across Georgia. The bank’s mission is to provide sustainable financial services to micro, small and medium businesses, with a preference for rural activities and those businesses that create income and employment opportunities. Credo Bank is owned by consortium of international shareholders, the social impact investors - Access Microfinance Holding AG, ResponsAbility Investment Management AG and Triodos Investment Management BV.